💡 Prečo plánujem umrieť s 0 eurami na účte? 📘 Inšpirácie z knihy, ktorá zmenila môj pohľad

💡 Prečo plánujem umrieť s 0 eurami na účte? 📘 Inšpirácie z knihy, ktorá zmenila môj pohľad

V mojom príspevku "Najlepšie knihy pre (budúcich) podnikateľov" z januára 2022 som spomínal knihu Psychology of Money (Psychológia peňazí). Je podľa mňa dôležité, aby ľudia rozumeli svojmu mysleniu a emóciám vo vzťahu ku peniazom. Aby si uvedomovali ich (ne)dôležitosť a vedeli si správne nastaviť priority v živote.

Mám rád knihy, ktoré povedia niečo, čo už som dávno vedel, ale zrozumiteľnejšie a prehľadnejšie. Takto mi pomáhajú uporiadať myšlienky a vedomosti do novej štruktúry, v ktorej ich viem lepšie využiť.

Die with Zero (Bill Perkins) je ale knižka, ktorá mi dala viac nových konceptov a pohľadov, okrem pomenovania a upratania existujúcich vedomostí. Tu sú niektoré základné myšlienky, ktoré skúma.

Návratnosť investície - ale v zážitkoch

Experiential Return on Investment (EROI) je koncept, ktorý hodnotí výdavky z hľadiska prínosu zážitkov. Miesto investovania do hmotného majetku, tento prístup uprednostňuje výdavky na zážitky, ktoré poskytujú dlhodobú hodnotu a spomienky.

Napríklad, namiesto kúpy nového auta, investuj do víkendu v zahraničí s celou širšou rodinou, čo vytvorí nezabudnuteľné spomienky nielen pre teba, ale aj rodinu.

Čas je cenný

Čas je cenný: Mladší už nebudeme. Život nás vedie cez rôzne fázy s rozličnými zodpovednosťami a príležitosťami.

Hneď po škole stojíš pred rozhodnutím: vstúpiť do pracovného života alebo si dopriať rok cestovania.

Práca môže znamenať rýchlejší kariérny postup, ale cestovanie prináša neopakovateľné zážitky, nové pohľady na svet a vzácne kontakty.

V dlhodobom horizonte sa význam jedného roka v kariére často stráca. Zároveň, akonáhle začneš pracovať a podnikať, návrat k jednoduchšiemu životnému štýlu s menej záväzkami je ťažký - už nikdy v živote nebudeš mať takýto nízky štandard požiadaviek a komfortu, nikdy nebudeš mať tak málo zodpovedností a šancu spoznávať ľudí.

Preto si cením svoje Erasmus skúsenosti v Portugalsku, ktoré som získal popri škole a práci, a to aj napriek stresu a výzvam, ktoré so sebou priniesli.

Čo zanecháš deťom - trochu iný pohľad na dedičstvo

Tradične sme zvyknutí šetriť a odkladať majetok, ktorý po smrti zanecháme deťom. No skutočná hodnota môže spočívať v investovaní do spoločných zážitkov s rodinou počas života, namiesto odkladania peňazí na dedičstvo.

Je dôležité premýšľať o tom, ako by finančná podpora v mladšom veku, medzi 20 a 40 rokmi, mohla byť pre deti oveľa prospešnejšia, než dedičstvo, ktoré obdržia pravdepodobne až v ich starobe nad 60 rokov.

This post is for subscribers only

Already have an account? Sign in.